W Klubie Książki o carskiej Rosji

CzeOkładka książki Prawdziwe wspomnienia Mali K.rwcowe spotkanie Klubu Książki zdominował temat Rosji w czasach panowania ostatnich carów. Mówiliśmy bowiem o książce Adrienne Sharp Prawdziwe wspomnienia Mali K.
Jest to opowieść o niezwykłych losach polskiej primabaleriny, która rozkochała w sobie ostatniego cara Rosji. Żyjąca na emigracji w Paryżu blisko stuletnia Matylda Krzesińska patrzy wstecz na swoje burzliwe życie. Powraca pamięcią do czasów sprzed rewolucji październikowej, gdy jako druga w historii tańca otrzymała tytuł prima ballerina assoluta Baletu Cesarskiego w Petersburgu i opowiada o mężczyznach z rodu Romanowów, z którymi połączył ją los.

IMG_0303
Autorka dość zgrabnie połączyła fikcję z prawdą historyczną, choć w drugiej części powieści poniosła ją nieco fantazja. Dużym atutem książki jest staranne tłumaczenie Bożenny Stokłosy, warto też zapoznać się z przypisami – szkoda tylko, że umieszczono je na końcu książki.
Ciekawa lektura, choć zdecydowanie bardziej podobała się nam powieść Ewy Stachniak Katarzyna Wielka. Gra o władzę, którą czytałyśmy wcześniej.

IMG_0289 IMG_0292

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 10 lipca o godz. 16.00. Czytamy powieść Anny M. Nowakowskiej Dziunia.

 

Przechwytywanie