Uroczyste obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 2023 r. w Domu Ludowym im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach miały miejsce uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które kończyły wielomiesięczne zadanie pn. Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic realizowane przez Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.
Realizując to zadanie Centrum wykonało szlak historyczny obejmujący obiekty związane z Wincentym Witosem na terenie Wierzchosławic. Sześć obiektów zostało oznakowanych jednolitymi tablicami, na których znalazły się archiwalne fotografie, opis historii obiektu w języku polskim i angielskim. Szlak obejmuje Dom Rodzinny Wincentego Witosa, Zagrodę Wincentego Witosa, Młyn, Dom Ludowy, Kaplicę Grobową oraz Uniwersytet Ludowy (obecnie Centrum Kultury Wsi Polskiej)
11 listopada szlak historyczny uroczyście otworzył Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz wraz z Panem Markiem Steindlem – prawnukiem Wincentego Witosa. W dalszej kolejności odbyła się msza św. w intencji ojczyzny, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem poległych w latach 1914-1920. Na zakończenie wieczoru odbyła się piękna lekcja patriotycznego śpiewania z Zespołem Pieśni i Tańca Swojacy oraz Małymi Swojakami w Domu Ludowym.

Zdjęcia Robert Bryl