Etyczna moda, czy to możliwe?

W poniedziałek 6. maja odbyło się wyjątkowe spotkanie dla pań z zaprzyjaźnionych z biblioteką Kół Gospodyń Wiejskich. Tematem przewodnim była wymiana i etyczna moda. Wysłuchałyśmy ciekawego wykładu pani Oliwi Rybskiej o fast fashion i wpływie nadprodukcji ubrań na klimat i środowisko. Dowiedziałyśmy się, że branża mody stanowi drugie co do wielkości źródło zanieczyszczeń wody na świecie, a prawie 10 % mikroplastiku dostającego się do oceanów pochodzi z tekstyliów. Na świecie w ciągu roku produkuje się 100 mld ton odzieży, a 92 mln ton trafia na wysypiska. Jedna osoba wyrzuca rocznie ok. 35 kg ubrań. Składowanie odpadów przemysłu odzieżowego to jeden z ważniejszych problemów globalnych, którego symbolem stała się pustynia Atakama w Chile, na którą co roku trafia ok. 60 tys. ton ubrań, głównie produktów branży fast fashion z Europy, USA i Azji.

Spotkaniu towarzyszyła, zorganizowana w bibliotece po raz pierwszy, wymiana ubrań, która była okazją do rozmowy o tym jak zorganizować lokalny obieg rzeczy, oraz jak ważne są w tym kontekście relacje sąsiedzkie.

Na zakończenie miałyśmy okazję uczestniczyć w koncercie muzyki relaksacyjnej, który poprowadziła dla nas pani Anna Piotrowska z Misja Misy.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez panią Oliwię:

Fast-fashion-fashion-prezentacja

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteki dla Klimatu prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie.