Wystawa w bibliotece

Zachęcamy wszystkich miłośników historii lokalnej do zwiedzania w listopadzie wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach przygotowanej przez Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Wystawa omawia szerokie tło zdarzeń militarnych dziejących się od jesieni 1914 roku do wiosny 1915 roku, a więc do przełamania linii frontu pod Gorlicami i wyparcia Rosjan z Wierzchosławic oraz całej ziemi tarnowskiej.

Na wystawie zobaczyć można  m.in. militaria , fotografie, monety, listy i inne rzeczy osobiste żołnierzy, głównie z 47 Pruskiej Rezerwowej Dywizji Piechoty, która stacjonowała w tym czasie na terenie Wierzchosławic.

Prezentowane przedmioty pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańca Rudki Ireneusza Banka oraz tarnowianina Marka Tomaszewskiego – filantropa i kolekcjonera.

Osobny wątek wystawy poświęcono osobie wierzchosławickiego cichociemnego – pułkownika Adama Boryczko, którego barwna postać, przez lata zapomniana, obecnie wraca w annały.

Na osobną uwagę i formę upamiętnienia zasługuje też pochodzący z Bobrownik porucznik lotnictwa Stanisław Kogut. Temu bohaterowi, dobrze zapowiadającemu się młodemu asowi polskiego lotnictwa z czasów  II wojny światowej poświęcono również wątek niniejszej wystawy.

Opis wystawy: Janusz Skicki