spotkanie z Zielarzami w GBP

22. kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach odbyło się kolejne spotkanie realizowane w ramach projektu FRSI „Biblioteki dla klimatu”. Tym razem był to warsztat zielarski dedykowany paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Państwo Renata i Arkadiusz Ciołkowscy, dyplomowani zielarze i fitoterapeuci, zaprezentowali i omówili działanie kilkunastu roślin leczniczych zidentyfikowanych w najbliższej okolicy. Opowiedzieli jak rozpoznawać i prowadzić zbiory surowców zielarskich we własnym ogrodzie. Nie zabrakło też refleksji nad aktualna kondycją ziemskiego klimatu, rozmawialiśmy o znaczącym przesunięciu okresu wegetacyjnego roślin, zmianach temperatury, anomaliach pogodowych i przyrodniczych.

Mgr Renata Stono-Ciołkowska – dyplomowana zielarka – fitoterapeuta, członkini Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów oraz Polskiego Komitetu Zielarskiego. Twórczyni pierwszej w Polsce Pracowni Zielarskiej, w której samodzielnie wykonuje ziołowe preparaty galenowe wykonywane według tradycyjnych lub własnych receptur. Współautorka prac z zakresu ziołolecznictwa. W Lisiej Górze koło Tarnowa, stworzyła Chatę u Zielarzy, gdzie w ramach Gabinetu Porad Zielarskich oferuje profesjonalne doradztwo dla dorosłych oraz dzieci. W ramach projektu zajmuje się uprawą rzadkich surowców zielarskich jak oczar wirgilijski, perukowiec podolski czy czarny orzech oraz prowadzi warsztaty z zakresu jakości surowców zielarskich.

Mgr Arkadiusz Ciołkowski – dyplomowany zielarz – fitoterapeuta, członek: Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów, Polskiego Komitetu Zielarskiego. Autor i współautor artykułów, książek dotyczących zielarstwa w medycynie i receptur zielarskich. Wykładowca na kursach towaroznawstwa zielarskiego przedmiotów z zakresu: towaroznawstwa, zastosowania ziół w terapiach schorzeń układowych, aromaterapii, farmakognozji, pozyskiwania i przetwarzania surowców zielarskich, przepisów prawnych dotyczących produkcji i sprzedaży produktów leczniczych i suplementów diety, znakowania produktów spożywczych (w tym suplementów diety), apiterapii.