Pozornie prosta historia

W listopadzie nasz Dyskusyjny Klub Książki zajął się powieścią Święto ognia Jakuba Małeckiego, którego niedawno gościliśmy w bibliotece. Tym razem urzekł nas kameralną opowieścią o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem. Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość. Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu. Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć. Pasja, która ocala albo niszczy.
Wspaniale napisana historia, zdecydowanie warta przeczytania 🙂
Prawa do ekranizacji Święta ognia jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.

Dyskusyjny Klub Książki Wierzchosławice

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 grudnia o godz. 16.30. Czytamy powieść Oskar i pani Róża Érica-Emmanuela Schmitta.


Opis książki za: www.lubimyczytac.pl