Polecamy z najnowszego zakupu

Wśród nowości wydawniczych zakupionych ze środków Biblioteki Narodowej dla biblioteki w Wierzchosławicach znalazły się książki zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dla najmłodszych czytelników. Poniższe propozycje to jedynie wybrane tytuły – ze wszystkimi można zapoznać się w naszym katalogu online, w zakładce „nowości”.

Powieści obyczajowe

 

Miłość i śmierć Cateriny – Andrew Nicoll

Miłość i śmierć Cateriny - Andrew Nicoll

Druga książka autora magicznego Dobrego człowieka. Gdzieś w Ameryce Łacińskiej jest nadmorskie, niewielkie państwo, niemal policyjne, w którym nieustannie wszyscy są śledzeni i inwigilowani. W tym okrutnym świecie żyje w spokoju i luksusie sławny pisarz, kawaler w średnim wieku. Jednak ten znakomity autor miesiące już, lata całe niczego nowego nie opublikował? Myśli, że natchnie go ponownie piękna i inteligentna dziewczyna. Ale co się stanie, kiedy okaże się, że to ona napisze wspaniałą powieść?

Dla Ciebie wszystko – Katarzyna Michalak

Dla Ciebie wszystko - Katarzyna Michalak

W powieści Dla Ciebie wszystko poznajemy dalsze dzieje rudowłosej Ani, która była bohaterką tomu W imię miłości. Jako drobna, wystraszona dziesięciolatka przybyła wówczas do Jabłoniowego Wzgórza. Teraz jest piękną, pewną siebie młodą kobietą, która ukończyła studia medyczne z najwyższą lokatą. Gdy w szpitalu zostaje porzucony czteroletni bezbronny chłopczyk, Ania postanawia za wszelką cenę pomóc dziecku. Jej upór połączony z urokiem osobistym potrafi zdziałać cuda. Czy zmiękczy twarde serca i sprawi, że odmieni się życie wielu osób?

Dom – Toni Morrison

Dom - Toni Morrison

Poruszająca opowieść o człowieku na pozór pokonanym, który odnajduje swoją męskość, dobro, a wreszcie i dom. Weteran wojny koreańskiej Frank Money wraca do rasistowskiej Ameryki po traumie na froncie, skąd wyniósł blizny nie tylko na ciele. Złość, poczucie winy i nienawiść do samego siebie topi w alkoholu. Paraliżującą apatię przerywa dopiero konieczność ratowania zatrutej lekami młodszej siostry, która padła ofiarą eksperymentów medycznych. Frank wraca do rodzinnego miasteczka w stanie Georgia, którego nienawidził całe życie. Wspomnienia z dzieciństwa i wojny sprawiają, że odkrywa w sobie odwagę, którą – jak sądził – na zawsze utracił.

I góry odpowiedziały echem – Khaled Hosseini

I góry odpowiedziały echem

Rodzeństwo, Pari i Abdullah, zostaje rozdzielone i musi przeżyć życie osobno. Podążamy za bohaterami do Kabulu, Paryża, San Francisco i na grecką wyspę Timos, widząc, jak ta rozłąka wpłynęła na losy rodziny. Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybiera najmłodszego syna, ale myśl ta prześladuje go przez całe życie. W końcu udaje się w podróż, by uratować swoje ukochane dziecko…
Hosseini ukazuje złożoność rodzinnych relacji, przedstawiając poruszającą historię o zdradzie, oddaniu dla bliskich i honorze.

Powieści historyczne

 

Czarownik ; Bóg Nilu ; Zemsta Nilu ; Siódmy papirus – Wilbur Smith;

Czarownik - Wilbur Smith Bóg Nilu - Wilbur Smith Zemsta Nilu - Wilbur Smith Siódmy papirus - Smith Wilbur

Osadzona w Egipcie w epoce Drugiego Okresu Przejściowego, porywająca powieść historyczna o wojnie, zdradzie i bezpardonowej walce o władzę. Królestwa Dolnego i Górnego Egiptu od sześćdziesięciu lat pozostają w stanie wojny. Dolnym Egiptem władają Hyksosi, najeźdźcy z Azji pod przewodnictwem Apepiego. W Tebach panuje faraon Tamose, wybitny wódz i strateg, uznawany za tego, który może zjednoczyć podzielone mocarstwo. Kiedy, w wyniku intryg, z rąk zabójców giną obydwaj władcy, w Egipcie rozpętuje się piekło.

Uwięziona królowa – Philippa Gregory

Uwięziona królowa - Gregory Philippa

Historia dwóch kobiet walczących o jednego mężczyznę, ale przede wszystkim portret pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności. Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki Elżbiety I, córki Henryka VIII. Jednak w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Maria zostaje zamknięta w zamku Tutbury, którego gospodarze, pełniący role jej strażników, wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa.

Syberiada polska – Zbigniew Domino

Syberiada polska - Zbigniew Domino

Dramat ludności polskiej wyrzuconej ze swoich domów i masowo deportowanej z Zachodniej Ukrainy na Syberię i do Kazachstanu. Poprzez losy głównego bohatera Staszka Doliny poznajemy dramatyczną walkę o przetrwanie i zachowanie życia jego najbliższych i pozostałych przesiedleńców na tle dzikiej, ale wspaniałej przyrody syberyjskiej tajgi. Na motywach Syberiady polskiej powstał film Janusza Zaorskiego pod tym samym tytułem.

Romanse historyczne

 

Bosa księżniczka – Christina Dodd

Bosa księżniczka

Księżniczka Amy, która jako mała dziewczynka została zmuszona do opuszczenia własnego królestwa Beaumontagne w Pirenejach, żyje teraz na niewielkiej angielskiej wyspie Summerwind. Mieszkańcy tego urokliwego miejsca cierpią biedę z powodu bezwzględnej polityki Jermyna Edmondsona, markiza Northcliff. Odważna, walcząca z niesprawiedliwością księżniczka postanawia porwać aroganckiego arystokratę i zażądać okupu od jego wuja. Sytuacja jednak się komplikuje, gdy wychodzi na jaw, że śmierć markiza jest na rękę wujowi, spadkobiercy tytułu i majątku, a przetrzymywany w piwnicy młodzieniec zaczyna rozbudzać w Amy uczucia, o które samą siebie nie podejrzewała.

Jego przyjemności Lorraine Heath

Jego przyjemności - Lorraine Heath

Stephen Lyons, czarna owca rodu Westcliff e’ów, słynął z miłosnych podbojów, do czasu gdy niebywały skandal kazał mu porzucić salony i wyruszyć na pola bitewne. Teraz powraca w chwale bohatera, by w rodzinnym majątku odzyskać zdrowie… i wspomnienia. Nie pamięta bowiem nic z tego, co przeżył na wojnie. I nie wie, kim może być piękna dziewczyna, która staje pewnego dnia w progu jego pałacu i twierdzi, że kiedyś się już spotkali…

Klątwa Penwyth – Catherine Coulter

Klątwa Penwyth (okładka miękka)

Zamek Penwyth wciąż nie ma dziedzica. Pozostał tu tylko stary lord z żoną i wnuczką – rudowłosą i zielonooką Merryn. Wielu śmiałków chciało zdobyć dziewczynę wraz z zamkiem, jednak za sprawą starej druidzkiej klątwy żaden z nowo poślubionych małżonków Merryn nie doczekał nocy poślubnej. Aż wreszcie pojawił się sir Bishop, urodziwy, mężny i bystry, który nie zamierzał dzielić losu poprzedników. Czyżby naprawdę był czarownikiem, jak obwieścił?

Niebezpieczny lord – Sabrina Jeffries

Niebezpieczny mężczyzna - Sabrina Jeffries

Panna Felicity Taylor skutecznie przestrzega przyjaciółkę przed poślubieniem cieszącego się złą sławą Iana Lennarda, wicehrabiego St. Clair, pod pseudonimem opisując na łamach londyńskiej prasy jego mroczną przeszłość, którą zna jedynie z plotek. Tymczasem niezrażony wicehrabia nadal poszukuje żony – ożenek jest dla niego koniecznością mającą zapewnić mu przejęcie rodzinnego majątku. Zdumienie Felicyty nie zna granic, gdy to ona staje się obiektem zainteresowań porywczego i przystojnego Lennarda. Panna Taylor, opiekująca się czwórką młodszego rodzeństwa, tonie w długach, zaczyna więc poważnie rozważać propozycję lorda.

Kryminał / thriller / sensacja

 

Grzech aniołów – Charlotte Link

Grzech aniołów - Charlotte Link

Wciągająca powieść niemieckiej mistrzyni thrillerów psychologicznych. Maximilian po sześciu latach ma opuścić klinikę psychiatryczną. Jednak jego ojciec, Phillip, wzbrania się przed przyjęciem syna z powrotem na łono rodziny. Zrozpaczona matka wyjeżdża do Londynu i szuka pocieszenia w ramionach swojego dawnego kochanka. Wówczas dociera do niej z Niemiec niepokojąca wiadomość: jej drugi syn Mario, brat bliźniak Maximiliana, wyjechał razem ze swoją dziewczyną do Prowansji, by spędzić tam urlop tylko we dwoje. Dowiedziawszy się o tym, Janet natychmiast wyrusza do Francji.

Prowokator – Arkadiusz Niemirski, Igor Zenon Kuźmiak

Prowokator - Zenon Kuźmiak, Arkadiusz Niemirski

Arkadiusz Niemirski znany jako autor kultowego cyklu Pan Samochodzik i…, książek detektywistycznych dla młodzieży oraz kryminalnych dla dorosłych. Szczególnie interesuje się religiami, okultyzmem i polityką. Najchętniej powraca do tematyki kryminalnej i przygodowej. Prowokator to jego trzecia powieść dla dorosłego czytelnika, którą można porównać do Kodu Leonarda da Vinci. Autor wspólnie z Igorem Zenonem Kuźmiakiem (miłośnikiem i badaczem starożytnych kultur, religii, rytuałów, kultów i mistycznych przeżyć) wyjaśnia symbole alchemików i masonów.

Straceni – Jack Ketchum

Okładka

Najdojrzalsza powieść Jacka Ketchuma, igrająca z przyzwyczajeniami czytelnika. Kunszt amerykańskiego autora obnaża banalność zła, trywializację zbrodni dokonującą się w zbiorowej świadomości. Wstrząsająca analiza umysłu szaleńca eksploruje rejony niedostępne wcześniej literaturze. Brutalna, emocjonująca książka, która łapie odbiorcę za gardło, nie pozwalając wyzwolić się z żelaznego uchwytu prozy mistrza suspensu. Wspaniałe widowisko napięcia i grozy. Najlepsza powieść Ketchuma, obok Dziewczyny z sąsiedztwa.

Upiory Jo Nesbø

Upiory - Jo Nesbo

Rosyjski król narkotykowy, tajemniczy Dubaj, wprowadza w Oslo nowy rodzaj heroiny. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany ćpun próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja nie ma problemu z szybkim ujęciem domniemanego sprawcy. Harry Hole chce jednak wznowienia śledztwa. Sprawę traktuje osobiście, ponieważ oskarżony chłopak to syn kobiety, którą kocha…

Popularnonaukowe

 

Higieniści : z dziejów eugeniki – Maciej Zaremba Bielawski

Higieniści. Z dziejów eugeniki - Maciej Zaremba Bielawski

W sierpniu 1997 roku uwaga światowych mediów skupiła się na Sztokholmie. Czy to prawda, że demokratyczne państwo dobrobytu w imię „higieny rasy” aż do lat 70. XX wieku zmuszało tysiące obywateli do operacji pozbawiających płodności? Że socjaldemokratyczne władze Szwecji dzieliły ludzi na „pożytecznych” i „małowartościowych”? Jak to możliwe, że media przez tyle lat nie podjęły tematu? Tydzień później rząd Szwecji zdecydował o powołaniu specjalnej komisji i zadośćuczynieniu ofiarom programu sterylizacji.
Autorem artykułów, które ujawniły te wstrząsające praktyki, był Maciej Zaremba Bielawski. Higieniści… to rozbudowana książkowa wersja tamtych tekstów, wzbogacona o eseje dotyczące historii eugeniki, jej propagatorów, przeciwników i fanatyków.

Skandaliści PRL Sławomir Koper

Skandaliści PRL - Sławomir Koper

Każda epoka ma swoich skandalistów. PRL nie stanowi tu wyjątku. Szalone życie PRL-owskich celebrytów wypełniały romanse i awantury. Brawura i zgorszenie były na porządku dziennym. Hłasko szokował poglądami i zachowaniem. A Tyrmand, Frykowski, Himilsbach i Maklakiewicz… Władysław Broniewski niemal nigdy nie trzeźwiał i za nic miał przestrzeganie konwenansów.

33 miesiące zesłania na Uralu – Wacław Jaroszyński

33 miesiące zesłania na Uralu - Wacław Jaroszyński

Książka opowiada o życiu w GUŁ-agach, o pracy Autora w kopalniach i w syberyjskiej tajdze. Znajdujemy tu opisy codziennej, ciężkiej pracy, sposobu traktowania więźniów, warunków żywieniowych, mieszkaniowych i sanitarnych, wspomnienia czasu wypoczynku, spotkań ze współwięźniami, chwil tęsknoty…

Dymna – Elżbieta Baniewicz

Dymna - Elżbieta Baniewicz

Przejmująca biografia znakomitej aktorki i szlachetnego Człowieka. Fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, znanej z wielu znaczących ról, a zarazem osoby wyjątkowo oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko” i działa w niej jako Pierwsza Wolontariuszka.

Ofiarowana : moje życie w sekcie scjentologów – Jenna Miscavige Hill

Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów - Jenna Miscavige H

Spisane po latach przejmujące wspomnienia Jenny Miscavige Hill, bratanicy samego przywódcy scjentologów. Jenna, jako krewna Davida Miscavige, znalazła się w centrum najważniejszych dla sekty wydarzeń i poznała jej wstydliwe sekrety. Miała dwadzieścia jeden lat, gdy zdała sobie sprawę, że jest ofiarą manipulacji i podjęła dramatyczną próbę ucieczki, ryzykując utratę wszystkiego, co znała i kochała. Odważyła się przeciwstawić potężnej organizacji, która od dziesięcioleci wzbudza wiele domysłów i kontrowersji.

Dla młodzieży

 

Jesteś na to zbyt młoda – Luiza Dobrzyńska

Okładka książki Jesteś na to zbyt młoda

Po tragicznej śmierci rodziców Edi trafia pod opiekę dalszej rodziny na maleńkiej wsi pod Krakowem. Ze względu na dawny rodzinny spór nastolatka nigdy nie miała okazji poznać rodzeństwa swojej matki. W wyobraźni widziała surową Marylę i pobłażliwego Mateusza Cuthbertów, jednak osoby, które na nią czekały przerosły jej najśmielsze oczekiwania.

Krąg ; Ogień – Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

Krąg - Sara B. Elfgren, Mats Strandberg Okładka

Dwie pierwsze części trylogii o mrocznym miasteczku Engelfors. Sześć dziewcząt właśnie rozpoczęło naukę w liceum. Nic ich ze sobą nie łączy, każda z nich jest inna. Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny spotykają się w parku. Nie wiedzą jak, ani dlaczego się tu znalazły. Odkrywają, że drzemią w nich tajemne moce, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Aby przeżyć, muszą działać wspólnie, tworząc magiczny krąg. Od tej chwili szkoła staje się dla nich sprawą życia i śmierci.

Sobowtór – Ewa Karwan-Jastrzębska

Okładka

Zuzanna ma opinię zbuntowanej artystki, kocha fotografię, a w duszy jest niepoprawną romantyczką. Uczy się w renomowanym warszawskim liceum, chodzi na imprezy i bawi się do rana, aby następnego dnia plotkować o nich na Facebooku. Żyje pełnią życia. Tymczasem w jej szkole pojawia się Michał. Wygląda świetnie – w modnej bluzie, z długimi włosami ściągniętymi byle jak do tyłu, spłowiałymi od słońca. Nowy chłopak potrafi zawrócić w głowie…

Wilcza księżniczka Cathryn Constable

Okładka

Podczas szkolnej wycieczki do Rosji Sophie wraz z dwiema przyjaciółkami zostaje porzucona w pociągu. Z opresji ratuje dziewczęta olśniewająca księżniczka Anna Wołkońska, która zabiera je do swego Pałacu Zimowego i mami opowieściami o zagubionych brylantach i tragicznej przeszłości. Gdy jednak zapada noc i pod pałac podchodzą wilki, Sophie odkrywa w zrujnowanym, pełnym tajemnic pałacu coś więcej niż świat ze swoich marzeń…

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych – Katarzyna Ryrych

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych - Ka

Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata.

Dla dzieci

 

Miasteczko Mamoko – Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Miasteczko Mamoko - Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska

Pomysłowa, rozwijająca spostrzegawczość i ucząca cierpliwości książka obrazkowa dla dzieci. Ale także rodzice szybko wciągną się w zwiedzanie niezwykłego miasteczka i śledzenie losów jego mieszkańców. Na każdej rozkładówce znajdziemy bajecznie narysowaną panoramę fragmentu miasteczka Mamoko. Ulice z domami, skwery, plac budowy, a wszędzie mnóstwo szczegółów – postaci, urządzeń, pojazdów itp.

Liczenie jest fajne!

Liczenie jest fajne - Joanna Papuzińska, Jan Brzechwa, Julian Tu Zbiór wierszy, który pomoże dzieciom polubić matematykę. Bo przecież liczenie może być fajne, prawda? Przekonują do tego najwspanialsi polscy poeci dla dzieci: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Antoni Marianowicz, Joanna Kulmowa, Joanna Papuzińska, Ula Kozłowska, Iza Mikrut, Agata Widzowska-Pasiak i Barbara Lewandowska.

 

Seria  Scooby-Doo!

Przechwytywanie

Seria  Na Pomoc Zwierzakom

seria na pomoc zwierzakom

Opisy książek za: www.merlin.pl
 
Przechwytywanie