o integracji sensorycznej u dzieci

22. sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach  odbyło się kolejne wydarzenie realizowane w ramach projektu „My – to Mamy z biblioteki”. Tym razem w roli ekspertki wystąpiła pani Łucja Granicznaspecjalistka w zakresie terapii integracji sensorycznej. Terapeutka wyjaśniła czym jest integracja sensoryczna i  zwróciła uwagę na pierwsze, czytelne dla opiekunów symptomy zaburzeń SI, następnie  zaprosiła dzieci i opiekunów do ćwiczeń stymulujących, które okazały się być świetna zabawą.

Integracja sensoryczna (SI) to zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Umiejętność ta pozwala dziecku zrozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat i nadaje sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom. (Biel, L. and Gołąb, J.: “Integracja sensoryczna”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015) Kiedy proces integracji sensorycznej u dziecka jest zaburzony, mogą pojawić się problemy z nauką, zachowaniem, koncentracją, czy koordynacją, dlatego jeżeli zaniepokoją nas jakieś zachowania dziecka, warto udać się do specjalisty, który doradzi, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, bądź zaproponuje terapię.