Nowości wydawnicze w filiach

Dzięki dotacji z Biblioteki Narodowej w ramach programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”  w tym roku nasze filie powiększyły swe zbiory o wiele ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Poniżej prezentujemy wybrane tytuły.

Filia w Bobrownikach Małych:

 

Ekoświrek. Bajka ekologiczna - Katarzyna Terechowicz „EKOŚWIREK” BAJKA EKOLOGICZNA – KATARZYNA TERECHOWICZ

Książeczka opowiada historię  baśniowego stworka, który uczy zwierzęta, jak dbać o otoczenie. Zwierzątka dowiadują się co to jest ekologia, recykling i dlaczego trzeba segregować śmieci. Bajeczka w przezabawny sposób przedstawia ważną lekcją ekologii najmłodszym czytelnikom.

SZTUKA, ROZRYWKA, SPORT- praca zbiorowa

Wspaniale ilustrowana książeczka edukacyjna dla dzieci. Liczne i pomysłowe prezentacje graficzne, anegdoty, ciekawostki aby lektura była przyjemniejsza, wiadomości dotyczące każdego tematu podane w sposób oryginalny i atrakcyjny na pewno pobudzi wyobraźnie młodego czytelnika oraz zachęci go do rozwijania swoich zainteresowań. Na końcu książki znajduje się test-zabawa, sprawdzający zdobytą wiedzę dzieci.

  „CO SŁYCHAĆ W KRASNALOWIE?” –DOROTA SKWAREK

 ..Wszystkich, którzy przeczytają tę książkę od początku do samego końca, przyjmę w poczet miłośników Krasnali i Olbrzymów. Będą oni mogli snuć opowieści i wymyślać najdziwniejsze historie, jako rasowi przedstawiciele najpiękniejszego Świata Baśni… (Krasnolud Wielki – Król Krasnalowa)
Nic dodać nic ująć tylko brać się za czytanie !!!

  „BITWA POD GRUNWALDEM” – BOGUSŁAW MICHALEC

Książka prezentuje  dzieciom i młodzieży jedną z największych bitew oręża polskiego, kolorowo ilustrowana, znakomicie komponuje się z opisami bitwy, dodając dynamiki i przybliża szczegóły jej trwania. Dodatkowym atutem książki jest nauka języka ponieważ wydana jest w wersji polsko-angielsko-niemieckiej co czyni ją bardziej atrakcyjną.

„SMOKI” ŚWIAT W OBRAZKACH – CHRISTINE SAGNIER

W tej pięknie ilustrowanej książeczce młodzi czytelnicy znajdą interesujące historie o smokach, rycerzach, księżniczkach. Poznają ich historie, dowiedzą się o smokach w głębinach oceanów, w kraterach wulkanów czy w ciemnych  jaskiniach. Poznając smoki , nauczycie się rozumieć zachodzące w świecie zjawiska, a wyobraźnia spłata wam nie jednego smoczego  figla. 

„RYMOWANKI WUJKA JACKA” – JACEK DANILUK

Książeczka znanego autora książek  dla dzieci Jacka Daniluka. Pełna humoru, żywa i barwna akcja, autor  zachęca do sumienności, roztropności i dbania o zdrowie. Tematyka popularna od niemal wieku, obrazowy wierszowany język spowoduje świetną zabawę dla całej rodziny.

„MIŁOŚĆ ALCHEMIKA” – AVERY WILLIAMS

Jest to druga książka młodej amerykańskiej pisarki, powieść o miłości, która może być niebezpieczniejsza niż życie i śmierć, przemawiająca do serc dziewczyn marzących o pięknym, ponadczasowym uczuciu. Kapitalna intryga, błyskawiczne tempo i wzruszające zakończenie to atuty książki , którą musicie przeczytać. Popularność książki sprawiła, że autorka postanowiła kontynuować opowieść o głównej bohaterce Seraphinie, następny tom ukaże się niebawem.  

„KRYSZTAŁOWY KSIĘŻYC” – JACQUELINE WOODSON

Autorka książki wielokrotnie nagradzana za  całokształt twórczość w  dziedzinie literatury dla młodzieży tym razem opisuje życie Lauren, młodej dziewczyny , która za namową swojego chłopaka sięgnęła po pierwszą działkę kryształku-narkotyku, stopniowo uzależniając się i doprowadzając swoje życie na skraj przepaści. Historia pewnego życia, która na zawsze zostanie w twojej pamięci a na pewno zainteresuje fanów kultowej książki „My, dzieci z dworca Zoo”.

Filia w Bogumiłowicach:

 

Projekt C – Sophia Bennett

Seria Różowe okulary to współczesne powieści dla nastoletnich dziewczyn. Inteligentne, dowcipne i mądre. Załóż różowe okulary, patrz na świat i ciesz się nim. Trzy przyjaciółki, trzy światy, jeden wspólny projekt. Absolutnie współczesna, szalenie dowcipna historia o sile przyjaźni.

Ratunku! Przyjaciółki na pomoc Helen Bailey to lekka, przyjemna książka  dla nastolatek, obarczonych (podobnie jak Elektra) rozlicznymi problemami. Fakt, że to już kolejna część serii, sprawia, że po książkę sięgamy, szykując się na spotkanie dobrej przyjaciółki .

  Polowanie na niebieskie migdały – Agnieszka Kacprzyk

Bardzo udana powieść dla młodzieży –  z pazurem, bez moralizatorskiego zacięcia. Autorka wykorzystuje wątki charakterystyczne dla literatury adresowanej do nastolatków – mamy więc zakompleksioną i zagubioną młoda bohaterkę, mamy grupę rówieśniczą, która optuje za unifikacją i przeciw oryginalności, mamy prawdziwą przyjaźń, którą nie tak łatwo od razu rozpoznać, mamy pierwszą miłość, której sygnały nietrudno błędnie odczytać, mamy wreszcie problemy rodzinne i kilka ładnie przekazanych prawd – m.in. taką, że ludzie starzy też mają prawo do kochania oraz że to, co prawdziwe i trwałe, często chowa się za czymś, co jest mało ekspansywne, za to konsekwentne i wierne.

Lodowa pani – Sally Prue

Pani Prue udało się stworzyć dobrą i mądrą powieść. Zawartych jest tutaj wiele ukrytych treści, które z czasem stają się dla nas jasne. Panuje w niej nie tylko baśniowy klimat. Czuć tu również grozę i zagubienie, ponieważ nie jest to tylko magiczna historia o elfach. To opowieść o wojnie, o zwierzęcej naturze człowieka, o walce o przetrwanie, jak również o dorastaniu, o wyborze własnej drogi i opowiedzeniu się po którejś ze stron, zgodnie z naszym sumieniem.

Filia w Łętowicach

 

IMG_0074

Biblioteka w Łętowicach wzbogaciła dział książek dla dzieci i młodzieży. Każdy młody czytelnik znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy Mikołajka, Mateuszka czy Hani Humorek mogą czytać o ich przygodach w kolejnych książkach. Dla zwolenników książek o zwierzętach zakupiono kolejne książki autorstwa Holly Webb. Dla starszych czytelników zakupiono m. in. takie tytuły jak: „Moje Bullerbyn” czy „Zakazana księga”. Wierni czytelnicy Zwiadowców mogą wypożyczać kolejne tomy tej serii. Czytelników książek detektywistycznych zainteresuje zapewne nowa seria Detektywi z Dalslandu.