Nowości w Mikołajowicach

Filia w Mikołajowiacach poleca:

Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku – Antoni Sypek

Rzecz o najstarszej kawiarni w Tarnowie założonej w 1859 r. Autor zaprasza nas w sentymentalną podróż po starym Tarnowie, oglądanym  z okien Kawiarni Tatrzańska. Snując wielopokoleniową sagę rodziny Kudelskich przywraca nam naszą galicyjską tożsamość, daje poczucie dumy z naszej małej Ojczyzny.

Fotel wspomnień – Józef Sławomir Bossowski

Autobiografia tarnowianina, znakomitego chirurga dentystycznego, pierwszego króla odrodzonego Bractwa Kurkowego w Tarnowie. Książka pełna ciekawostek, anegdot, niezwykłych opowieści oraz… przepisów kulinarnych.

Stacja Muranów – Beata Chomątowska

Warszawski Muranów to unikat w skali światowej. Jedyne osiedle mieszkaniowe wzniesione na gruzach i z gruzów dawnego getta. Chodząc muranowskimi ulicami, wciąż natrafia się na warstwy poprzedniego życia, skorupy, okruchy, kawałki cegieł – i opowieści współczesnych mieszkańców, w których dziwnym trafem przewijają się ich poprzednicy sprzed wojny.

Biedni ludzie z miasta Łodzi – Steve Sem-Sandberg

Jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów na tegorocznych Targach Książki we Frankfurcie. Prawa do publikacji zakupiło już ponad 20 krajów.

Opowieść o Chaimie Mordechaju Rumkowskim, przywódcy łódzkiego getta. Dla jednych była to postać budząca odrazę, kolaborant zmuszający Żydów do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy. Dla innych bohater, który prowadził z faszystami ryzykowną grę – dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944.

Podróż w świat – Virginia Woolf

Pierwsze polskie wydanie powieściowego debiutu Virginii Woolf z 1915 roku!

Dwudziestoczteroletnia Rachel Vinrace wybiera się w morską podróż do Ameryki Południowej. W trakcie rejsu edukacją młodej kobiety zajmuje się jej ciotka, Helen, która pragnie nauczyć ją „jak żyć”. Gdy docierają do Santa Marina, miasteczka na wybrzeżu kontynentu, Rachel i Helen poznają grupę angielskich emigrantów. Wśród nich jest młody, wrażliwy Terence Hewet, początkujący pisarz, w którym Rachel się zakochuje. Ich miłość jednak nie jest możliwa…

Kobiety władzy PRL – Sławomir Koper

Sławomir Koper, autor bestsellerowej serii książek o elitach II Rzeczpospolitej rozpoczyna kolejną serię. Tym razem o elitach PRL. Pierwsza książka to fascynująca opowieść o kobietach władzy. O wpływowych komunistycznych działaczkach i o żonach pierwszych sekretarzy. Jak zwykle u Kopra książka jest błyskotliwie napisana i odsłania wcześniej nieznane fakty.

Zamówienie z Francji – Anna Szepielak

Ewa to młoda fotograficzka, wciąż poszukująca swojego miejsca na ziemi. Pewnego dnia niespodziewanie dostaje od szefa świetne zlecenie, ma zrobić zdjęcia do folderu reklamowego kwiaciarni „ U Flory” w słonecznej Prowansji. Eliza – przyszła właścicielka kwiaciarni – zabiera ją do Francji i przedstawia swojej babce Konstancji, która rządzi wielopokoleniową rodziną według tradycji i zasad wprowadzanych od wieków przez kolejne dziedziczki. W ten sposób Ewa wplątana zostaje w historię starego rodu, w którym główną rolę zawsze pełniły kobiety.

Rzeki Hadesu – Marek Krajewski

Kolejna po „Eryniach” i „Liczbach Charona” część opowieści o komisarzu Popielskim. Edward Popielski stracił Lwów i całe dotychczasowe życie. Po latach wojennej zawieruchy trafia do Wrocławia, gdzie ukrywa się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Kiedy jednak znów ginie dziewczynka, powtarza się scenariusz sprzed lat. Popielski musi dokończyć śledztwo z przeszłości- to jedyna szansa na przeżycie byłego komisarza i jego kuzynki.

Życie po mężczyźnie – Hanna Samson

Przejmująca powieść, dotkliwie prawdziwa, ale jednocześnie podszyta humorem i ironią. Jest to portret kobiety świadomej, która nic już nie musi, a która przez lata zmagała się najpierw z matką, potem z mężami, wikłała się w trudne relacje i walczyła o siebie. W swojej najbardziej dojrzałej i uniwersalnej powieści Hanna Samson podejmuje także literacką grę z rzeczywistością: pisze książkę w książce, której wiodącym motywem jest zbrodnia doskonała.

Dane wrażliwe –Ewa Nowak

Nina Petrykowska jest normalną gimnazjalistką. Jak każda szesnastolatka chciałaby być akceptowana, lubiana, atrakcyjna. A nie jest. W każdym razie nie jest o tym przekonana. Czy kłamstwo o tym, że ma już chłopaka, zmieni sytuację? Czy kuzynka na wózku inwalidzkim może wiedzieć coś o życiu? Okazuje się, że prawda jest zawsze wyzwalająca, nawet jeśli często zaskakuje, a czasem boli…

Gdybym była czekoladą – Katarzyna Majgier

Ania, Paula, Liliana i Blondi wracają do szkoły po wakacjach. I już pierwszego dnia czeka je ogromna niespodzianka. Wychowawczynią ich klasy zostaje zjawiskowa pani Wizgalska, której stylowe buciki i torebki robią na uczennicach piorunujące wrażenie. Dziewczyny zaczynają dociekać, kim ona tak naprawdę jest i skąd się wzięła w ich szkole. Czy Ania ulegnie urokowi swojej wychowawczyni, czy sprosta jej oczekiwaniom, w kim znajdzie prawdziwe wsparcie? Czego nauczy ją ta cała historia? I co to oznacza dla pająków?

Kawa z kardamonem – Joanna Jagiełło

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinna tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. Jakby tego jeszcze było mało – Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa.

Igrzyska Śmierci – Suzanne Collins

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie…

 Nadejście aniołów mroku – Kim Harrison

Madison Avery, strażniczka aniołów mroku, która powinna wysyłać żniwiarzy ciemności, żeby zabili człowieka zanim umrze jego dusza, wciąż wierzy, że można ocalić i życie, i duszę. Dlatego razem ze swoimi i nieśmiertelnymi przyjaciółmi wyrusza do Kalifornii, uratować duszę pewnej dziewczyny. Ale czy mogła się spodziewać, że zostanie oskarżona o usiłowanie zabójstwa?

 Czworo i kości – Kazimierz Szymeczko

Zosia, Patryk, Kamil i narrator rozpoczynają naukę w liceum. Są przyjaciółmi od gimnazjum i często urządzają tak zwane sesje, podczas których grają w gry RPG. Sytuacja zmienia się, kiedy poznają Tomka, kolegę z klasy, który również jest zagorzałym fanem świata fikcyjnego. Jednakże spotkania przyjaciół nie dają mu satysfakcji. Uzależnionemu Tomkowi coraz trudniej wrócić do świata rzeczywistego.