Nowe książki w filiach

Prezentujemy najnowszy zakup Filii w Bogumiłowicach i Mikołajowicach:

Filia w Bogumiłowicach

 

Czarna lista Frederick Forsyth

Jest rok 2014. Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią wstrząsa seria na pozór przypadkowych morderstw. Łączy je jednak wspólny mianownik – zabójcy to nawróceni na fanatyczny dżihad młodzi muzułmanie, których zainspirowały zamieszczane w Internecie kazania wzywające do walki z niewiernymi. Nie udaje się ustalić tożsamości namawiającego do zamachów mężczyzny. Zostaje nazwany Kaznodzieją i trafia na ściśle tajną listę, na której znaleźli się najgroźniejsi dla USA terroryści, ludzie tak niebezpieczni, że postanowiono ich zgładzić bez stawiania przed sądem i cywilizowanego procesu. Sprawa zostaje powierzona specjalnej jednostce „łowców głów”, której najlepszym agentem jest niejaki Tropiciel – były podpułkownik marines. Ma on osobisty powód, by odnaleźć Kaznodzieję… Lista celów to pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść znanego angielskiego pisarza, który od lat uważany jest za mistrza thrillera politycznego.

Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki Meir Shalev

Opowieść o idyllicznej krainie dzieciństwa z jej zapachami, smakami, odgłosami, którą przywołują niekiedy nasze zmysły. W przypadku Shaleva jest to smak ogonków śledziowych, śmietany podkradanej z babcinej spiżarni i zapach rozgrzanej upałem ziemi. Wyidealizowany świat dziecięcych wspomnień objęty jest immunitetem. Nie ma w nim miejsca na politykę, konflikty etniczne, czy też ekstremizm ideologiczny. Świat przedstawiony Shaleva to dolina Ezdrelonu, to swoista Arkadia, takie trochę izraelskie Bohatyrowicze. Przed sztucznością i patosem chroni Shaleva humor. Nie oszczędza swoich bliskich, przedstawiając ich z całą gamą przywar i wad, ale robi to z wdziękiem i miłością.

Śpiączka Graham Masterton

Michael bierze udział w wypadku samochodowym, w którym ginie jego dziewczyna. Odzyskuje przytomność w szpitalu w prowincjonalnym miasteczku, gdzie wraca do zdrowia i stopniowo poznaje lokalną społeczność; większość mieszkańców wydaje się urocza i przyjazna, niektórzy są jednak wyjątkowo aroganccy i antypatyczni. W miarę upływu czasu Michael stopniowo odzyskuje sprawność i zaczyna zauważać, że wokół niego dzieją się dziwne rzeczy. Ludzie znikają bez wyjaśnienia i nikt nigdy nie wspomina o nich ponownie. Obcy przychodzą i odchodzą regularnie, ale miejscowi zdają się to ignorować. Ma zamiar opuścić miasteczko i wrócić do domu, gdy jego nowa sympatia nagle znika. Michael postanawia zostać w osadzie i rozwiązać zagadkę.

Słuch absolutny – Andrzej Szczeklik, Jerzy Illg

Zmarły przed dwoma laty profesor Andrzej Szczeklik to lekarz-legenda. Człowiek autentycznego powołania, niewiarygodnej erudycji i wielu talentów, podniósł medycynę do rangi sztuki. Znany także z gry na fortepianie w Piwnicy pod Baranami i brawurowej jazdy na nartach, był jedną z najbarwniejszych postaci Krakowa.

Słuch absolutny pomaga zrozumieć, skąd biorą się ludzie wyjątkowi, jak wielkiej pracy i pasji wymaga zrealizowanie marzeń. W książce znajdują się niepublikowane wcześniej zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny Szczeklików.

Tajemnica pani Ming Eric-Emmanuel Schmitt

Kolejna po docenionym na całym świecie Oskarze i pani Róży książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu „Opowieści o Niewidzialnym”. Mądra, pełna ciepła pani Ming uwielbia mówić o swoich dziesięciorgu dzieciach, żyjących w różnych częściach Chin. Jak to możliwe, że w państwie, w którym wolno mieć tylko jedno dziecko, dochowała się tak licznego potomstwa? Jak udało jej się obejść prawo? A może kobieta opowiada zmyślone historie lub popada w szaleństwo? Jaka jest największa tajemnica pani Ming? Przyjezdny z Europy, dopiero poznający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia dowiedzieć się, co jego rozmówczyni skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.

Tytan. Życie Johna D. Rockefellera – Ron Chernow

Biografia najbogatszego biznesmena, przemysłowca i filantropa swoich czasów, pierwszego w historii miliardera. Uosabiał amerykański mit człowieka startującego w biznesie od zera, który dzięki nadzwyczajnej oszczędności, pracowitości i odwadze w podejmowaniu bezprecedensowych przedsięwzięć zbudował w drugiej połowie XIX wieku naftowe imperium i potęgę swojego rodu. Stosowane przez niego reguły gry ekonomicznej jeszcze dziś mogą być interesujące dla ludzi rozpoczynających karierę w świecie biznesu.

 Filia w Mikołajowicach

Dwie obrączki Millie Werber

 Opowieść o miłości i przetrwaniu w czasach pogardy.

Millie Werber urodziła się w Radomiu. W 1941 roku, jako czternastoletnia dziewczyna, znalazła się w getcie. Od 1942 roku pracowała w fabryce amunicji. Dwa lata później została wywieziona do Auschwitz, skąd po pół roku trafiła do kolejnej fabryki zbrojeniowej. Wiele razy stykała się ze śmiercią; była przekonana, że ona również umrze. A jednak przeżyła.

Panie z CranfordElizabeth Gaskell

Koniec XIX wieku, Cranford – miasteczko w hrabstwie Cheshire w Anglii. Mieszkają tu głównie kobiety; przeważnie ekscentryczne bezdzietne wdowy i stare panny. Ich zachowanie jest podporządkowane temu, co wypada lub nie wypada osobie o danej pozycji w tym małomiasteczkowym środowisku. Damy skrzętnie ukrywają niedostatki finansowe, nie skarżą się na brak pieniędzy, to bowiem nie uchodzi, w zaciszu domowym natomiast czynią drobne oszczędności – na świecach i ulubionych przysmakach. Należą do klasy średniej, ale za wszelką cenę chcą uchodzić za przedstawicielki klasy wyższej. Żyją tak, jakby od czasów ich młodości nic się nie zmieniło, starannie ignorując fakt, iż świat wokół gwałtownie przyspiesza.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie Beata Chomątowska

Dwójka bohaterów, koniec lat dziewięćdziesiątych, pierwszy wyjazd na Zachód w poszukiwaniu wolności, zakazanych używek i kolorowych guldenów. Cel: Breda, gdzie tuż po przyjeździe za sprawą spotkanego na ulicy nieznajomego znajdują mieszkanie i pracę w knajpie, w której panuje atmosfera jak z Dymu Wayne’a Wanga. Między opowieściami o imprezach, starych polonusach, sprzątaniu urzędu pocztowego i zajęciach na uniwersytecie rysuje się obraz współczesnej Holandii. Kraju, o którym wiemy wciąż niewiele, choć dziś jest drugim w Europie skupiskiem naszej zarobkowej emigracji. Oglądany z bliska okazuje się pod wieloma względami nie mniej egzotyczny, niż gdyby leżał na drugiej półkuli.

Śnieżka musi umrzećNele Neuhaus

Po dziesięciu latach wychodzi na wolność Tobias Sartorius, skazany za zamordowanie dwóch nastolatek. Ciał nigdy nie odnaleziono, a mężczyzna nie pamięta feralnych wydarzeń, chociaż wszystkie poszlaki wskazywały na niego. Teraz wraca do rodzinnej wsi, gdzie zastaje podupadłego na duchu ojca, zrujnowany dom i wściekłych mieszkańców, żądnych krwi zabójcy ich dzieci. Śnieżka musi umrzeć to trzymający w napięciu kryminał, pełen zaskakujących zwrotów akcji, o trudnym do przewidzenia zakończeniu. Czytelnik nie jeden raz może mieć pewność, że zna rozwiązanie zagadki, ale ostatecznie wartka fabuła zawsze wyprowadzi go na manowce. Powieść bestsellerowej niemieckiej autorki zadowoli nie tylko każdego smakosza kryminałów, ale też – po prostu – każdego smakosza dobrej książki.

Vanessa i VirginiaSusan Sellers

Powieść o miłości i rywalizacji między utalentowanymi siostrami, Vanessą Bell i Virginią Woolf, oraz o prawdziwym celu sztuki.

W mrocznym domu przy Hyde Park Gate w Londynie dwie młode dziewczyny są wychowywane na doskonałe damy. Vanessa Bell i jej siostra Virginia Woolf dążą jednak do realizacji innych marzeń, tworząc w swoim domu w dzielnicy Bloomsbury artystyczny i intelektualny ferment, z charakterystyczną dla niego swobodą myślenia i jeszcze większą swobodą stylu życia. Oddane sobie, choć ostro rywalizujące siostry, walczą o realizację własnych wizji artystycznych w chaosie życia naznaczonego rozmaitymi pragnieniami, skandalami, chorobami i wojną.

Znaki szczególne Paulina Wilk

Najnowsza książka Pauliny Wilk, autorki nagradzanego debiutu Lalki w ogniu. Opowieści z Indii.

Znaki szczególne to prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością.

Kwiaty na poddaszu, Płatki na wietrze, A jeśli ciernie, Kto wiatr sieje…, Ogród cieniVirginia C. Andrews

Pięciotomowa saga o rodzinie Dollangangerów – wciągająca opowieść o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości.