Nowe książki w filiach

Tegoroczne środki przekazane nam przez Bibliotekę Narodową na zakup nowości wydawniczych pozwoliły również na uzupełnienie księgozbiorów  filii GBP. Poniżej prezentujemy wybrane tytuły z najnowszych nabytków:

Filia w Bobrownikach Małych

 

Duch starej kamienicyDuch starej kamienicy – Anna Onichimowska
Książka opowiada o przyjaznym i sympatycznym duszku imieniem Maciek, który mieszka w starej kamienicy. Jest bardzo przyjaznym duchem i chce pomagać lokatorom kamienicy, a nie ich straszyć. Autorka stworzyła nietypowego bohatera, który może zyskać akceptację otoczenia i znaleźć przyjaciół.
Dolina ŚwiatłaDolina światła – Aleksander Minkowski
Opowieść o przyjaźni, miłości i buncie przeciw złu. Szesnastoletni Marcel trafia do sanatorium, gdzie diaboliczny doktor jest bezlitosnym despotą. Chłopak nie godzi się na taką nikczemność i podejmuje walkę, jednocześnie przezywając swoja wielką miłość.
Przysłowia polskiePrzysłowia polskie
Książeczka ta odpowie na tak częste zadawane przez dzieci pytanie: A co to znaczy, że….? Każdy na co dzień używa popularnych przysłów, a ciekawe dzieci chcą wiedzieć dlaczego tak mówimy i co to oznacza. Ta wesoła książeczka wyjaśni im to za pomocą krótkich humorystycznych wierszyków, które łatwo zrozumieć i zapamiętać.
Wyspa na preriiWyspa na prerii – Wojciech Cejrowski
Cejrowski umie ciekawie i mądrze opowiadać, a do tego wesoło. Większość Polaków nie czyta książek, mimo to trzy poprzednie książki Cejrowskiego to ponad milion sprzedanych egzemplarzy. Ta książka jest o kowbojach z Arizony, których styl życia na prerii zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę. Dziki zachód dawno przestał być dziki, ale mieszkańcy prerii wciąż o tym zapominają.
Wilcze przesilenieWilcze przesilenie – Anne Rice
Autorka bestsellerowego Wywiadu z wampirem zaskakuje czytelników, prezentując zagadkowy świat wilkołaków, odważna wizje tego, co może kryć się w tajemniczych, dzikich rejonach kalifornijskiego wybrzeża.

ŁŁamiąc zasadyamiąc zasady – Barbara Taylor Bradford
Pisarka literatury kobiecej powraca do swojej pierwszej bohaterki, nieobliczalnej Emmy Harte. Kobieta, która przedstawia się jako M, po traumatycznych przeżyciu opuszcza rodzinny dom w Anglii i wyrusza na wybiegi wielkich salonów mody od Paryża po Nowy Jork. M jednak nie jest bezpieczna, blask jupiterów, przyciąga uwagę groźnego psychopaty. Dziewczyna musi zrobić wszystko co w jej mocy, aby ocalić siebie i swoich najbliższych nawet złamać wszelkie zasady.
Pamięć miłościPamięć miłości – Aminatta Forna
Epicka opowieść o miłości, zdradzie, przyjaźni, wierności młodzieńczym ideałom, osadzona w ogarniętej wojną domową zachodniej Afryce. Nie jest to książka lekka i przyjemna, ale trudno się od niej oderwać, gdyż chce się jak najszybciej poznać losy jej bohaterów.
Ta chwilaTa chwila – Douglas Kennedy
Wspaniała, wzruszająca, wielowątkowa powieść. Historia miłości tragicznej, utraconej, ale nie dającej o sobie zapomnieć. Historia uczucia, które zaciera granice między przeszłością a teraźniejszością, pokazuje, jak historia czasem staje się chwilą obecną. Jest to książka, która porusza, wstrząsa, wnika w głąb serca i na długi czas pozostaje w pamięci czytelnika.
SektaSekta – Graham Masterton
Kolejny thriller o wartkiej akcji i niezmiernie szybkim tempie, gdzie czytelnik nie ma chwili wytchnienia. W książce pojawia się tez motyw miłości, o którą toczy się zawzięta i pełna pasji walka. Warto poświęcić nieco czasu i poznać Mastertona od tej strony, bez demonów i potworów, gdzie człowiek stanowi największe zagrożenie i trudno będzie takiego wroga unicestwić. Wciągająca historia na nadchodzące jesienne wieczory.
Ewangelia krwiEwangelia krwi – James Rollins
Opowieść o przepowiedni, zaginionej książce, która może odmienić bezpowrotnie losy świata. Powieść przygodowa zawierająca w sobie wątki archeologiczne, religijne, fantastyczne i sensacyjne, które poprzez złożoność fabuły i wartką akcję potrafią zawładnąć naszym umysłem.

Filia w Bogumiłowicach

 

Koń na receptęKoń na receptę
To poruszająca opowieść o wielkiej sile przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu i satysfakcji ze wspólnego działania. Jednak przede wszystkim to historia o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Miłości, która niesie uzdrowienie.

Tajemnice Starego Lasu

Tajemnice starego lasu
W tajemniczym Starym Lesie mogą zdarzyć się najbardziej nieprawdopodobne historie. Wystarczy zrobić jeden krok, rozchylić gałęzie, a liście szumiących drzew wyszepczą Wam wiele opowieści o Myszce Zefirynce, Krecie Lucjanie, Bobrze Baltazarze i wielu innych mieszkańcach lasu. Jeśli chcecie poznać ich marzenia, radości oraz większe i mniejsze zmartwienia, a także tajemnice, przeczytajcie tę książeczkę
Szereg literek bez usterekSzereg literek bez usterek
W książeczce, pośród przepięknych ilustracji, ukryły się wierszyki dziwne, zabawne i pokręcone, pozwalające lepiej wyćwiczyć sprawne posługiwanie się językiem ojczystym.

Cztery łapy i ogon
Książka przygotowana z myślą o dzieciach, które uczą się bądź mają trudności z czytaniem. Bardzo duże litery oraz układ tekstu uzupełnionego zabawnymi ilustracjami zachęcą młodego czytelnika do podjęcia wysiłku i poznania ciekawych bohaterów
ElmerElmer
Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, buduje poczucie własnej wartości, uczy się tolerancji i otwartości oraz przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół.

Sen, który odszedłSen, który odszedł
Poetycka bajka dla najmłodszych rozgrywająca się w scenerii snu. Jej bohaterowie – mały Tomek i jego pluszowy zając Filip – wyruszają na poszukiwanie snu, napotykając na swojej drodze wielu intrygujących nieznajomych.

Pan Brumm tego nie rozumie - Daniel NappPan Brumm tego nie rozumie
Zabawna, znakomicie ilustrowana seria dla młodszych czytelników oraz ich rodziców. To idealny sposób na spędzenie czasu z dziećmi: rezolutne maluchy z pewnością pokochają nierozgarniętego niedźwiedzia, który mimo małego rozumku pokonuje codzienne przeciwności losu z wyobraźnią i humorem.
O zebrze, która chciała być w kwiatkiO zebrze, która chciała być w kwiatki
Wyróżnienie główne w konkursie na DZIECIĘCY BESTSELLER ROKU 2004 przyznane przez Fundację „Świat Dziecka”. W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi?
Zapiski nastolatki (nie) takiej jak inneZapiski nastolatki (nie) takiej jak inne
Pełna ciepła i humoru opowieść o dorastaniu, przyjaźni oraz pragnieniu bycia kochanym i akceptowanym. Lektura obowiązkowa dla każdej (nie)zwykłej nastolatki.

Filia w Łętowicach

 

http://ecsmedia.pl/c/gopr-na-pomoc-p-iext6137506.jpgGOPR – Wiesław Drabik
Do najmłodszych czytelników skierowane są książeczki z serii „Na pomoc!”. Książeczki w łatwy sposób przekazują młodemu czytelnikowi wiedzę na temat poszczególnych służb ratunkowych. Oprócz informacji o nich znajdują się również w nich numery telefonów alarmowych. W bibliotece dostępna jest również książka Policja autorstwa Wiesława Drabika.
Budowa drogi – Monika Wittmann
Kolejna książka tematyczna z serii „Mądra mysz”. Z tej książki czytelnicy dowiedzą się w jaki sposób budowana jest droga oraz jakie maszyny są wykorzystywane. Do czego służy wiertnica a do czego dźwig i co się zakłada aby nie przeszkadzał ludziom hałas. Dostępna jest również książka W mieście Anny Wittmann.
Kilka bajek o duszku EugeniuszkuKilka bajek o duszku Eugeniuszku – Elżbieta Safarzyńska
Eugeniuszek to samotny duszek mieszkający w zaniedbanym domku. Jednak to się szybko zmieni. Eugeniuszek w krótkim czasie zyskuje kilku bardzo dobrych przyjaciół. Książeczka zawiera kilkanaście ciepłych i zabawnych opowiadań o przyjaźni i zaufaniu.
Pan Mamutko i zwierzęta – Paweł Beręsewicz
Pan Mamutko mieszka wraz z żoną w małym domku w Sianoku. Jest wielkim miłośnikiem zwierząt i znawcą ich języków. Dzięki temu jego liczne przygody z czworonożnymi przyjaciółmi kończą się szczęśliwie.
Krótkie rozdziały i duże litery zachęcają do samodzielnego czytania.
OkładkaZapiski Luzaka. Skazany na sukces – Lincoln Peirce
Bohaterem książki jest Natan – stworzony do „większych rzeczy” i „skazany na sukces!” Chociaż sam nie wie jeszcze jaki sukces jest mu pisany to przecież ma wiele możliwości no i listę. Książka jest połączeniem powieści i komiksu, zachwyci miłośników Dzienniczka cwaniaczka. W bibliotece dostępne są również tomy Natan znowu w akcji oraz Ale jazda!
Opus. Łowcy księgi – Andreas Goessling
Amosowi i Klarze w ostatniej chwili udaje się uciec przed inkwizytorem. Ukrywają się w siedzibie tajnego Bractwa Opus Spiritus. Czy wiedzą wszystko o bractwie? Czy uda im się ocalić dzieło Kronusa. Opus. Łowcy księgi to kontynuacja książki Opus. Zakazana księga. Zabiera ona czytelnika w świat średniowiecza, gdzie wraz z głównymi bohaterami pokonuje liczne przeszkody i chroni Księgę Duchów.
Zamień chemię na jedzenieZamień chemię na jedzenie – Julita Bator
Książka wpisuje się w modny ostatnio temat zdrowej żywności. Ale równocześnie wyróżnia się wśród innych. Podaje nie tylko suche fakty ale jest pełna praktycznych porad i wskazówek jak zdrowo żyć i nie zbankrutować. Jest przeznaczona zarówno dla osób, które zgłębiły już temat jak i dla tych które stawiają w tej dziedzinie dopiero pierwsze kroki. Książka zawiera również wiele przepisów.
Dzienniki HelgiDziennik Helgi – Helga Weissova
Helga Hoskova-Weissova – czeska malarka i ilustratorka książek. Dziennik rozpoczyna się w 1938 roku, kiedy w Czechosłowacji ogłoszono mobilizację. Po zajęciu kraju przez wojska niemieckie jej rodzina została przesiedlona do getta w Terezinie. Nastoletnia Helga prowadziła tam dziennik aż do 1944 roku, kiedy to została wywieziona do Auschwitz.  Jest to świadectwo tamtych okrutnych lat widziane oczami dziecka. Ukazuje okupację Czech i ówczesne realia życia. Książka wpisuję się w liczną literaturę będącą świadectwem tamtych wydarzeń.

Filia w Mikołajowicach

 

Jamnik z KluskamiJamnik z kluskami
Wyobraź sobie, że zupełnie przypadkowo znajdujesz pod swoim małżeńskim łóżkiem przewiązany kokardką kartonik z frywolną bielizną. Czar pryska, kiedy okazuje się, że rozmiar jest mocno zawyżony, a imię na bileciku dołączonym do prezentu mimo najszczerszych chęci nie przypomina twojego…
Czego uszy nie widząCzego uszy nie widzą
Nad rodzinę Bronzików nadciągnęły czarne chmury… Mama wyjechała na przedłużającą się delegację, a tata postanowił przewartościować priorytety i wiedzie gdzieś żywot pustelnika. Zdane tylko na siebie trzy siostry myślą, że nic gorszego już ich nie spotka. Wkrótce jednak okaże się, że to dopiero początek kłopotów…
O czym pada śniegO czym pada śnieg
Opowieść o tym, jak pewnego zimowego dnia wszystko było inaczej: śnieg padał i padał… Dzidzia Biedronka i Gąsienica Gąsia zgubiły swoich przyjaciół, a Panią Ćmę przebudziło niespodziewane pukanie do drzwi… A wszystko się działo tuż przed Pierwszą Gwiazdką.
TAPPI I PIERWSZY ŚNIEGTappi i pierwszy śnieg
Krótkie, ciepłe, pięknie zilustrowane opowiadania o Tappim i jego przyjaciołach. Pełne dobrych emocji, podpowiadające dzieciom czym jest przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła itp. Idealne do wspólnego czytania przed snem w domu i przedszkolu.
Cafe plotkaCafe plotka
Życie prawie osiemnastoletniej Oli oraz jej znajomych przypomina jeden wielki portal randkowy i magiel towarzyski, którego uczestnicy uwielbiają karmić się plotkami. Ola planuje po maturze rozpocząć studia w szkole aktorskiej. Dziewczyna już wie, że życie bywa porównywane do teatru. z tym, że częściej trzeba w nim improwizować
Jeść!!!Jeść
W pięknie ilustrowanym leksykonie znany i lubiany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk, omówił sto osiemdziesiąt jeden „smacznych słów”. Są to w większości nazwy apetycznie brzmiących potraw, pozostałe służą jedzeniu lub się z nim kojarzą.
Władca liczbWładca liczb
Wrocław to brama do piekła. Kiedy przez nią przejdziesz, nie ma już odwrotu. Zmęczony życiem Popielski dostaje nowe zlecenie. Proste z pozoru śledztwo w sprawie syna pewnego hrabiego zaczyna zupełnie nowy rozdział w historii detektywa i miasta.
Wywar z AstraWywar z astra
Aster, wysoka i chuda jak tyczka, maniaczka robienia planów, list i spisów. Uporczywie poszukuje normalności – pisze pamiętnik w formie listów do wirtualnego psychoterapeuty. Azylem dla Aster staje się szkolna sekcja musicalowa. Aster potajemnie kocha swojego najlepszego przyjaciela Stana, tymczasem zupełnie przypadkiem tworzy parę z niezainteresowanym nią Blakiem.
Córka mediumCórka medium
Violet Willoughby nie wierzy w duchy, za to duchy nie przestają jej prześladować. Po latach spędzonych na asystowaniu matce w jej karierze fałszywego medium, Violet sceptycznie podchodzi do wszelkich zjawisk paranormalnych. Ale teraz, kiedy nawiedza ją niezwykle uparty duch dziewczyny, która zginęła okrutną śmiercią, Violet nie może dłużej ignorować swoich wyjątkowych zdolności.
Lachert i SzanajcaLachert i Szanajca. Architekci awangardy
Byli tandemem idealnym, choć trudno sobie wyobrazić bardziej niedobraną parę – panicz z zamożnej rodziny i syn aptekarza. Nierozłączni w pracy i w życiu przez siedemnaście lat. Rozwijając własny styl architektoniczny, upowszechniali idee awangardy, głoszone przez grupę Praesens.
Gotuj z JuliąGotuj z Julią
Książka zawierająca przepisy na potrawy i dodatki oraz praktyczne porady dla miłośników sztuki kulinarnej. Dowodem na ich przydatność są lata doświadczenia jakimi poszczycić się mogła najbardziej znana w Stanach Zjednoczonych szefowa kuchni, która nauczyła Amerykanów gotować i zaraziła ich miłością do jedzenia.
Inicjały zbrodniInicjały zbrodni
Dzięki talentowi Sophie Hannah, niesamowicie skomplikowana zagadka z pewnością porwie zarówno oddanych fanów twórczości Agathy Christie, jaki i młodsze pokolenia czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Herculesem Poirotem. Nowa powieść z udziałem najsłynniejszego detektywa wszech czasów, stworzona przy pełnym poparciu spadkobierców Christie, to najważniejsze wydarzenie roku dla wszystkich fanów kryminałów na świecie.
Kredens pod GrunwaldemKredens pod Grunwaldem
Literacko uzdolniona licealistka, z błyskotliwym i ironicznie ostrym poczuciem humoru oraz nałogiem zapisywania wszystkiego, zauważa szansę na zmianę losu w… kredensie i pewnej znajomości ze współczującym rycerzem. Czy pojawienie się starego, zakurzonego mebla w domu Klary może faktycznie otworzyć nowy rozdział w jej życiu?

Przechwytywanie