Księga barwnych opowieści

Znalezione obrazy dla zapytania ocalenie atlantydyStyczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zdominował temat losu ludzi przesiedlanych. Pretekstu do takich refleksji dostarczyła nam lektura powieści Zyty Oryszyn Ocalenie Atlantydy.

Jest to przejmująca, a jednocześnie zaskakująca czarnym humorem opowieść o powojennym życiu przesiedleńców z ziem wschodnich, którzy znaleźli się na nieznanym im poniemieckim dolnym Śląsku i w niejasnym ustroju. Bohaterowie, zakwaterowani po wojnie w niemieckiej kamienicy, nie potrafią przystosować się do życia w miejscu, gdzie jeszcze niedawno mieszkał ktoś inny. Książka Zyty Oryszyn to właśnie opowieść o ich sposobach na przeżycie w nowej, absurdalnie niebezpiecznej rzeczywistości – w czasach, gdy wszystko było bardzo polityczne i światopoglądowe. A przy tym pełna fascynujących historii: o panu Kilowskim umierającym w niebieskich skarpetkach; o babuni Adelajdzie vel Antoninie, która nie zamierza wyjść zza szafy; o miłującej komunizm Bachledowej i o nienawidzących systemu ludziach, którzy nie chcą być, z którymi nikt nigdy się nie liczy; o Niemcu Kinte sprawdzającym, czy świat nie zbrunatniał i o biednym panu Stasiulku, który odczuł złudę rozkoszy, całując drewniane usta. Naprawdę warto przeczytać!

IMG_1725 IMG_1730

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 23 lutego o godz. 16.00. Tym razem omawiać będziemy powieść kryminalną Karin Fossum Nie oglądaj się.

Przechwytywanie