Kryminał retro w DKK

Okładka książki Kwestja krwi

Motywem przewodnim poświątecznego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki były problemy życia na polskiej prowincji lat międzywojennych. Tematu do dyskusji dostarczył nam Marcin Wroński, autor powieści Kwestja krwi.

To kryminał retro, którego akcja rozgrywa się aż na trzech planach czasowych. Autor przenosi nas do międzywojennego Zamościa, gdzie świeżo upieczony aspirant policji Zygmunt Maciejewski otrzymuje swoje pierwsze w karierze zadanie. Polega ono na rozwikłaniu zagadki zaginięcia siedemnastoletniej uczennicy miejscowego gimnazjum, po której pozostała tylko zakrwawiona, skórzana rękawiczka. Sprawa jest trudna, ponieważ Zyga nie zna środowiska zaginionej, atmosfera szkoły jest specyficzna, a na domiar złego pewien notariusz jest przekonany, że dziewczynę zamordowano. Fabuła powieści jest dość prosta, a sam wątek kryminalny banalny, jednak zaletą książki jest udany portret międzywojennego Zamościa, miasta kontrastów, i znakomite oddanie ducha epoki. Serdecznie polecamy!!!

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 19 maja o godz. 16.00. Rozmawiać będziemy o reportażach Wojciecha Tochmana zebranych w tomie Bóg zapłać.

Przechwytywanie