Kobiety, które zawładnęły Europą na DKK

W piątek 29.09. 2023 r. po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym tęsknie powspominałyśmy letnie dni i porozmawiałyśmy o książce Jeana des Carsa „Kobiety, które zawładnęły Europą”. To portrety dwunastu wyjątkowych kobiet królowych, które miały wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności.
Wszystkie były fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem.
Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy.
Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 27.10.2023 r.

 

Dwie kobiety siedzą przy stole, piją herbatę z filiżanek, przed nimi leży stos książek.