Osobliwa podróż

Tegoroczną działalność Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od omówienia znakomitej powieści Arto Paasilinny Fantastyczne samobójstwo zbiorowe, która – mimo przewrotnego tytułu – jest historią pogodną i pełną nadziei.

Dyrektor Onni Rellonen i pułkownik Hermanni Kemppainen przypadkowo wchodzą do tej samej stodoły, by popełnić samobójstwo. Jednak postanawiają je odłożyć, zamieszczają ogłoszenie w gazecie i zbierają grupę osób, podobnie jak oni zniechęconych do życia. W końcu wyruszają autokarem w zwariowaną podróż po Europie, chcąc znaleźć odpowiednie miejsce na zrealizowanie ponurego zamiaru. Historia ta to jednak nie tylko komiczne perypetie bohaterów, ale także satyra na współczesne społeczeństwo fińskie, w której odnaleźć można sporo obrazków z naszego rodzimego podwórka.
Fabuła i język powieści to majstersztyk czarnego humoru i groteski. Absurdalne wydarzenia są tak spiętrzone, że nie sposób co jakiś czas nie wybuchnąć głośnym śmiechem. Paasilinna obśmiewa wszelkie narodowe – i nie tylko – stereotypy, ale też pozwala się bohaterom wykazać. Nie neguje powodów skłaniających ich do tak drastycznego kroku jak samobójstwo (wszyscy mają poważne) ani ich nie wyśmiewa. Pokazuje raczej, że jednak – mimo wszystko – warto żyć. I robi to w lekkiej, pełnej czarnego humoru i ironii formie, nie tracąc przy tym ani sympatii dla bohaterów ani dystansu do nich. Fantastyczne samobójstwo zbiorowe to książka dla każdego, kto lubi nieszablonową literaturę i specyficzny humor. Zdecydowanie polecamy!!!

Na spotkaniu gościliśmy także panią Agnieszkę Jasielec, wolontariuszkę z tarnowskiego teatru. Opowiedziała nam o nadchodzących premierach, na których nas też nie zabraknie 🙂

Na następne spotkanie zapraszamy 16 lutego (piątek!!!) o godz. 16.00. Porozmawiamy o powieści Anne Enright Zapomniany walc.

Przechwytywanie

Opis książki za: www.lubimyczytac.pl